Kurban- Bajrami, ambasada e SHBA në Tiranë uron besimtarët myslimanë - Bota Sot
Kurban- Bajrami, ambasada e SHBA në Tiranë uron besimtarët myslimanë

Tirana

Kurban- Bajrami, ambasada e SHBA në Tiranë uron besimtarët myslimanë

Më: 21 gusht 2018 Në ora: 13:14
Ambasada e SHBA-së në Tiranë

Ambasada e SHBA-së në Tiranë uroi sot gjithë besimtarët myslimanë me rastin e festës së Kurban-Bajramit, duke thënë se kjo është festë që simbolizon, midis të tjerash, sakrificën sublime.

Me emrin e kësaj feste janë të lidhura ngjarje madhore që kanë ndryshuar rrjedhën e historisë, si: rindërtimi i Qabes, haxhi, emërtimi “mysliman”, etj.

Kurbani paraqet materializimin e nijetit dhe të gatishmërisë, që në emër të Allahut të flijohet.

Përveç aspektit shpirtëror të kurbanit, është i rëndësishëm edhe aspekti social i tij, ndihma për atë që nuk ka, në mënyrë që të gjithë së bashku të festojnë këtë festë islame.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...