Qyteti i fantazmave, ndalohet të futet në të pas perëndimit të diellit

Turizëm

Qyteti i fantazmave, ndalohet të futet në të pas perëndimit të diellit

Më: 17 tetor 2019 Në ora: 22:01
Ilustrim

India është ndër vendet me bestytni të ndryshme, duke filluar nga magjia e deri tek tregimet popullore indiane.

Sipas legjendave, të gjitha këto bestytni lidhen me qytetin Bangar, të cilin banorët indian e quajnë “qytet fantazmë”.

Arkeologët kanë gjetur prova të qenieve të gjalla që prej parahistorisë.

Ndërkaq, sot më pak se 1300 njerëz jetojnë në këtë territor, i cili njihet për rrënojat e tempujve për nder të perëndive.

“Hyrja brenda kufijve të Bangar para lindjes së diellit dhe pas perëndimit të diellit është rreptësisht e ndaluar,” thuhet në tabelë. “Do të merren masa ligjore kundër kujtdo që nuk i zbaton këto udhëzime.”

Në bazë të rrëfimit të banorëve, shumë udhëtarë që qëndruan natën në fortesa dhe nuk u kthyen kurrë më.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat