Nuk dini asgjë për Antraktidën? 7 gjërat që duhet t’i mësoni

Turizëm

Nuk dini asgjë për Antraktidën? 7 gjërat që duhet t’i mësoni

Më: 23 tetor 2019 Në ora: 21:25
Antarktida

Nga të gjitha kontinentet, Antraktida është ndoshta më misteriozi. Ishte kontinenti i fundit që u zbulua dhe Antarktida asnjëherë nuk ka pasur njerëz që të jetojnë përgjithmonë atje, por e kanë vizituar për arsye të ndryshme ndër vite: për studime dhe turizëm. Kur e lexon këtë gjë, mendon me vete sa gjëra befasuese mund të gjesh atje.

Më poshtë do të keni mundësinë të lexoni 7 gjëra interesante për kontinentin e fundit: Antraktidën.

- Shumë vende kanë aeroporte të bazuara në tokë, ndërkohë disa përdorin akullin dhe dëborën për pistat e tyre.

-Pas një koncerti të rrallë në 2013-ën, Metallica u bë grupi i parë që ka luajtur në të 7 kontinentet.

-Në Antraktidë ka evente të ndryshme, ku njerëzit zhyten në ujë.

-Njerëzit gjithashtu mund të regjistrohen për të parë balena.

- Studiuesit shpesh shkojnë për t’u zhytur në ujërat e Antraktidës. Turistët gjithashtu mund të regjistrohen për të kryer zhytje, njësoj si studiuesit.

- Filmi horror i vitit “2012 South of Sanity” është filmi i parë me metrazh të gjatë që u xhirua plotësisht në Antarktidë.

- Në vitin 2014, 2 studiues anonimë u takuan për herë të parë në Antraktidë dhe u dashuruan, mirëpo për shkak të punës së tyre ata nuk u takuan më si një çift.

- Antraktida konsiderohet të jetë një nga vendet më të mira për të gjetur meteore pasi klima e thatë dhe e ftohtë ndihmon në ruajtjen e tyre.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat