Parashikimi: Numri i turistëve në Zvicër pritet të bjerë drastikisht

Turizëm

Parashikimi: Numri i turistëve në Zvicër pritet të bjerë drastikisht

Më: 28 tetor 2020 Në ora: 07:46
Foto ilustrim

Numri i turistëve europianë në Zvicër pritet të bjerë me të paktën një të tretën gjatë sezonit dimëror, sipas parashikimeve të lëshuara sot, që paralajmëron një vit tjetër të vështirë për sektorin e turizmit.

Me rritjen e numrit të infektimeve dhe masave të karantinës për hyrjen në Zvicër, ringjallja e kërkesës së huaj duket qartë që po ngadalësohet”, tha instituti “KOF” në një deklaratë.

Sipas tij, ashtu sikurse gjatë sezonit të verës, sektori i turizmit në Zvicër do të duhet të mbështetet te klientët vendas për të lehtësuar ndikimin, duke theksuar, megjithatë, se rritja e numrit të prenotimeve edhe natën, vetëm me pushuesit zviceranë, nuk do të jetë e mjaftueshme për të mbushur boshllëkun.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat