Rritje e numrit të turistëve, Shqipëria lë pas vendet e rajonit - Bota Sot
Rritje e numrit të turistëve, Shqipëria lë pas vendet e rajonit

Turizëm

Rritje e numrit të turistëve, Shqipëria lë pas vendet e rajonit

Më: 25 tetor 2018 Në ora: 12:31
Foto

Shqipëria ka një potencial të madh ende të pashfrytëzuar, edhe pse sezoni turistik i këtij viti bëri të mundur rritjen e sektorit me gati 30%, një shifër kjo që lë pas vende të rajonit si Serbia, Mali i Zi, Maqedonia apo edhe Bullgaria, që kanë shifra nën 15%.

Kryeministri Edi Rama i pranishëm në takimin me operatorë dhe kontribues të sezonit turistik, theksoi se shifrat e këtij sezoni konfirmojnë një rritje prej 30 % në gusht dhe shifrat e shtatorit tregojnë për një sezon si asnjëherë tjetër.

“Rritja e numrit të turistëve dhe të ardhurave nga turizmi janë domethënëse, nëse marrim parasysh rikthimin e disa destinacioneve që deri vjet konsideroheshin të papërshtatshme që nga Turqia, tek Egjipti e Tunizia”, theksoi kryeministri, transmeton atsh.

Ai shtoi se këtij fakti i shtohen shifrat që tregojnë për shtim në pesë vjet të numrit të turistëve nga 3,4 milionë në 6 milionë vizitorë, dhe 1 miliard në 2 miliardë euro nga turizmi, një ndikim në punësim me 30 mijë të punësuar në funksion të sezonit turistik. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...