Dibra turistike, maja e bardhë e Korabit dhe Drini i Zi - Bota Sot
Dibra turistike, maja e bardhë e Korabit dhe Drini i Zi

Turizëm

Dibra turistike, maja e bardhë e Korabit dhe Drini i Zi

Më: 9 dhjetor 2018 Në ora: 09:03
Maja e bardhë e Korabit

Maja e bardhë e Korabit që është fillimi i konturit të peizazhit të Dibrës që ceket në krye të telajos natyrore, për të vijuar me linjat gjarpëruese të Drinit të Zi e bëjnë këtë trevë një kryevepër natyrore për turistët.

Turistët magjepsen pas Korabit për bukurinë që ka, shtigjet malore atraktive, pamjet madhështore, të rralla, rruga drejt ujëvarës dhe shtegu, duke ndjekur Drinin e Zi.

Korabi është Mali më i lartë në Shqipëri. I mundshëm për ecje malore duke filluar nga Maja e Korabit, fshati turistik i Radomirës, fusha e Korabit dhe në bjeshkën e Gramës, stanet e Kaloshëve, në Rabdishtin turistik, me Hinosken e shtëpitë pritëse të Fidallarëve dhe nëpër Valivar në malin e Kërcinit dhe shumë atraksione natyrore dhe kulturore në zonën e Maqellarës.

Ujëvara në bjeshkë e Tanushës

Ujëvara në bjeshkët e Tanushës, pas malit të Zimurit dhe Skertecit në zonën e Rekës së Maqedonisë, shume afër fshatrave të Zagradit, Cerjanit dhe Rabdishtit, pjesë e shtigjeve turistike te vargmalit te Korabit. Foto e mare nga Dibra Turistike.

Drini i Zi

Drini i Zi, së bashku me luginat e mëdha përreth, është një zonë jashtëzakonisht e bukur e Shqipërisë, e cila kryesisht mbetet për t’u eksploruar. Lumi shtrihet në të gjithë verilindjen e Shqipërisë dhe, në perëndim, arrin deri në detin Adriatik.

Drini i Zi vjen nga Liqeni i Ohrit në Maqedoni dhe kalon nëpër rrethin e Dibrës deri në qytetin e Kukësit, në kufirin shqiptar.

Në veri, ajo bashkohet me Drin e Bardhë dhe, këtu, dy lumenjtë e thellë bëhen një: Drini, i cili rrjedh në Adriatik. Ekziston një degë e Drinit të Zi, rrjedha e të cilit ka devijuar, për shkak të përmbytjes dy shekuj më parë, dhe tani rrjedh në afërsi të Lezhës.

Në pikën ku lumi kapriçioz nuk mund të ndjekë rrjedhën e tij natyrore, vizitori ka shansin të shijojë plotësisht atë dhe peizazhin e tij të mrekullueshëm përreth.

Këtu, aventurierët kanë mundësinë për të çarë traget në shtratin e gjerë të lumenjve të Drinit. Aktualisht, si rezultat i kësaj hapësire të gjerë, rafting në këtë vend të veçantë është i sigurt dhe vështirë se lodh, duke e bërë atë një vend ideal për të komunës me natyrën duke shijuar këtë sport të ujit të këndshëm.

Derisa hyn në Shqipëri, Drini i Zi ndahet në dy degë të mëdha të dallueshme që rrjedhin përgjatë periferi të Dibrës, rrethin më të afërt të këtij lumi. Vendasit e Peshkopisë janë me fat që të kenë themelet e qytetit të tyre në brigjet e këtij lumi.

Në të vërtetë, Drini i Zi ka qenë bujar për këtë popullsi, pasi, përgjatë luginave të këtij rajoni, ku rrjedha e lumit ulet, Drini i Zi kthehet në një plazh të mrekullueshëm. Si e tillë, gjatë sezonit të verës, vendasit gëzojnë këtë oazë plazhi të krijuar nga lumi. Në Fushë-Muhurr, ju mund të gjeni plazh me të njëjtin emër, që ndodhet vetëm 25 minuta larg nga Peshkopi.

Çfarë tjetër e bën këtë lumë edhe më tërheqës? Entuziastët e peshkimit lokal do t’ju tregojnë se ata mund të kalojnë orë në fund të peshkimit në ujërat e Drinit të Zi.

Ndër llojet e tjera të peshkut, më të njohurit këtu janë krap, troftë dhe ngjala. Përpara se të niseni në eksplorimin tuaj të Drinit të Zi, duhet të ndaleni nga ndonjë nga qendrat e informacionit turistik në Peshkopi për të marrë udhëzues praktikë nga shumë atraksione të njohura në natyrë dhe destinacione të këtij rajoni të bukur.

Në anën tjetër, Korbi sheh malin e Dejës që është nga malet e mesme më të larta në vend, shqyhet për bukuri të rrallë natyrore dhe shoqërohet për jetë nga mali i Runjës, Fusha e Pelave dhe Lura që ndjekë vargmalin e saj me mrekullitë natyrore të liqeve të saj të rrallë. 

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...