Jo gjithmonë duhet konsumuar portokalli, ja rastet që nuk këshillohet… - Bota Sot
Jo gjithmonë duhet konsumuar portokalli, ja rastet që nuk këshillohet…

Ushqime

Jo gjithmonë duhet konsumuar portokalli, ja rastet që nuk këshillohet…

Më: 15 mars 2019 Në ora: 16:11
Foto

Të paktën 53 ilaçeve mund t’i bie efikasiteti nëse konsumohen bashkë me lëng portokalli, prandaj, njerëzit që përdorin ilaçe të caktuara duhet të kenë kujdes se çfarë konsumojnë, transmeton lajmi.net.

Portokalli dhe grejpfruti përmbajnë një përbërës që kundërvepron me një enzimë në zorrën e hollë, e cila është përgjegjëse për absorbimin e thuajse gjysmës së të gjitha ilaçeve. Si rezultat, ky frut mund t’i bëjë ilaçet më të forta ose jo aq të forta sa duhet duke ndikuar në mënyrën si trupi i absorbon ato.

Sido që të jetë, ju duhet të shmangni çdoherë grejpfrutin dhe lëngun e portokallit nëse po mjekoheni me këto ilaçe:

Ilaçet për kancerin

– Crizotinib

– Dasatinib

– Erlotinib

– Everolimus

– Lapatinib

– Nilotinib

– Pazopanib

– Sunitinib

– Vandetanib

– Vemurafenib

Ilaçet kundër infeksioneve

– Erythromycin

– Halofantrine

– Maraviroc

– Primaquine

– Quinine

– Rilpivirine.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...