Këto janë ushqimet e dëmshme për sy - Bota Sot
Këto janë ushqimet e dëmshme për sy

Ushqime

Këto janë ushqimet e dëmshme për sy

Më: 19 mars 2019 Në ora: 14:02
Ilustrim

Disa prej këtyre ushqimeve, të cilat janë të listuara më poshtë, mund t’i keni ditur më parë, por disa të tjera mund edhe t’ju befasojnë.

Margarina dhe vajrat vegjetale

Këto produkte nuk janë natyrale; ato janë kimikate të bëra nga njerëzit. Në fund ato janë kanë shumë yndyrëra polyunsaturated (polisakaride), të cilat janë shumë jostabile dhe shumë shpejtë mund të oksidohen në trupin tuaj.  Yndyrat e oksiduara mund të shkaktojnë mutacione në qeliza dhe këto mutacione mund të qojnë në bllokimin e arterieve.

Ushqimet e skuqura

Siç e përmendëm më parë, vajrat vegjetale janë të dëmshme për shëndetin tuaj dhe pikërisht me këtë vaj përgatiten ushqimet e skuqura. Vaji i kanosa është veçanërisht një nga vajrat më të modifikuar në Shtetet e Bashkuara dhe përdoret në pothuajse çdo restaurant për skuqjen e ushqimeve.

Por kjo nuk çon vetëm në bllokimin e arterieve, por mund të ngrit edhe tensionin e gjakut gjë që është i dëmshëm për shëndetin tuaj.

Ëmbëlsirat komerciale

Këto produkte janë të mbushura me vajra vegjetale. Të cilat njihen për rritjen e kolesterolit në gjak, e cila mund të çon në bllokimin e arterieve.

Biskotat e thata

Shumica  e këtyre biskotave janë të mbushura me yndyra të cilat presin për të bllokuar arteriet tuaja. Paramendojeni presionin e krijuar brenda syve tuaj delikat nëse damarët e gjakut që janë aty bllokohen. Kur qarkullimi i gjakut në sy ndalon, ndalon edhe furnizimin me oksigjen gjë që mund të çojë në shpërthim të syrit.

Pijet ëmbëlsuara

Pijet e ëmbëlsuara e marrin ëmbëlsinë e tyre nga furnizime të sheqerit si shurupi i misrit i cili ka shumë fruktozë. Këto sheqerna janë vërtetuar shkencëtarisht se rrisin rrezikun e presionit të lartë të gjakut, nga e cila mund ta pësojnë zemra dhe sytë tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...