Mos i ngrini këto ushqime asnjëherë - Bota Sot
Mos i ngrini këto ushqime asnjëherë

Ushqime

Mos i ngrini këto ushqime asnjëherë

Më: 21 mars 2019 Në ora: 16:11
Ilustrim

Ushqime të vakumuara, vezë të ziera, krem, djathë, puding, salcë kosi, sallatë pule ose ton - janë vetëm disa nga ushqimet që nuk duhet të ngrihen.

Këto ushqime mos i ngrini asnjëherë, për shkak të rreziqeve që ato sjellin për shëndetin.

Makarona e gatuar

Ngrirja gjithashtu do të shkatërrojë shijen dhe cilësinë, dhe do të bëhet një rrëmujë kur t’i shkrini ato.

Ushqime të ngrira tashmë

Ri-ngrirja mund të jetë e rrezikshme për shëndetin, pasi bakteret riprodhohen më shpejt. Por ju mund të ri-ngrini ushqimin e shkrirë nëse është i gatuar.

Soset

Nëse ka miell në to, mos i vendosni në frigorifer.

Keçap

Keçapi nuk do të prishet, por do të bëhet i ngjashëm me ujin nëse e shkrini.

Ushqim i fërguar

Ngrirja e thellë do të shkatërrojë ushqimet e skuqura. Nëse ngrini ushqim të skuqur, atëherë me siguri do ta hidhni tutje pasi mbetet pa shije.

Avokado

Në temperatura të ulëta humb shijen dhe strukturën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...