Këto janë efektet që do të ketë trupi juaj nëse hani tre hurma arabe në ditë - Bota Sot
Këto janë efektet që do të ketë trupi juaj nëse hani tre hurma arabe në ditë

Ushqime

Këto janë efektet që do të ketë trupi juaj nëse hani tre hurma arabe në ditë

Më: 21 mars 2019 Në ora: 19:22
Foto ilustruese

1. Përmirësimi i aparatit digestiv
Hurmat e Arabisë përmbajnë një sërë fibrash të tretshme, thelbësore për shëndetin e aparatit tretës. Kaliumi i këtij fruti jo vetëm që mund të lehtësojë simptomat e diarresë apo zorrës së irrituar, por gjithashtu forcon bakteret e mira në stomak!
Shënim: Ushqimet kafe gjithmonë janë të mira për tretjen

2. Trajton dhe parandalon aneminë
Anemia është një problem i zakonshëm që prek 1 në 10 gra ! Për të luftuar këtë sëmundje, konsumoni 3 humra Arabie në ditë sepse janë një burim i shkëlqyer i hekurit!

Ky frut i ëmbël përmban magnez, mangan, dhe selen. Një dietë e pasura me selen është e njohur për të parandaluar kancerin. Këto minerale janë gjithashtu të nevojshme për mbajtjen e kockave të shëndetshme dhe rritjen e imunitetit.

4. Burim energjie
Hurmat janë të mbushura me sheqerna natyrale. Këta ëmbëlsues natyral përfshijnë fruktozën, sakarozën dhe glukozën. Nëse ndiheni të lodhur e pa energji, mjafton të konsumoni disa hurma të vogla e brenda pak minutave, sheqeri që do të kalojë në gjak do të shndërrohet në energji për qelizat tuaja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...