Konsumo shparg që të kesh shtatzëni të shëndetshme - Bota Sot
Konsumo shparg që të kesh shtatzëni të shëndetshme

Ushqime

Konsumo shparg që të kesh shtatzëni të shëndetshme

Më: 23 mars 2019 Në ora: 16:19
Ilustrim

Shpargi është perime që ka pak kalori dhe është e mbushur më vitamina esenciale, minerale dhe anioksidantë.

Pasi ky lloj i perimeve është një burim i folatit dhe i vitaminës B9, preferohet të konsumohet nga gratë shtatzëna.

Sipas Health Line, një gotë me lëngë të shpargit përmbush 22 përqind të nevojave të folatit që kanë gratë shtatzëna.

Sipas studimeve konsumimi i shpargit në kohët e para të shtatëzanisë është shumë e rëndësishme pasi sigurohet zhvillimi i foshnjës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...