Pse burrat duhet ngrënë më shumë ananas? - Bota Sot
Pse burrat duhet ngrënë më shumë ananas?

Ushqime

Pse burrat duhet ngrënë më shumë ananas?

Më: 23 mars 2019 Në ora: 21:09
Foto ilustrim

“Shëndeti i meshkujve” renditi ananasin në një udhëzues të ushqimeve të shëndetshme për shkak të përmbajtjes së madhe të antioksidantëve, vitaminave, enzimeve dhe mineraleve.

Edhe burrat edhe gratë janë të rrezikuar për zhvillimin e kancerit të zorrës së trashë, por burrat kanë një rrezik më të lartë për zhvillimin e kancerit në këtë pjesë të trupit.

Rreziku rritet tek meshkujt që kanë sëmundje inflamatore të zorrëve.

Disa nga komponimet në ananas kanë treguar se lehtësojnë inflamacionin e shkaktuar nga IBD, kështu që duke shtuar ananasin në dietën tuaj mund t’ju ndihmojë të reduktoni rrezikun e kancerit të zorrës së trashë kur të moshoheni.

Dr. Laura Hale studioi efektet e bromelain (një enzimë që gjendet në këtë frut) në disa qeliza imune.

Pas aplikimit të bromelain, disa molekula u kthyen shpejt, por të tjerët morën kohë për të rishfaqur.

Sëmundja inflamatore e zorrëve është e lidhur me një sistem imunitar tepër aktiv, kështu që kërkimet e saj janë shumë premtuese për ata që kanë IBD dhe janë të shqetësuar për rrezikun e tyre për kancer kolorektal.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...