Makaronat nuk të shëndoshin, janë të mirë për shëndetin - Bota Sot
Makaronat nuk të shëndoshin, janë të mirë për shëndetin

Ushqime

Makaronat nuk të shëndoshin, janë të mirë për shëndetin

Më: 24 mars 2019 Në ora: 13:44
Foto ilustrim

Zakonisht makaronat cilësohen si ushqime jo të shëndetshme.

Mirëpo, duket se kjo nuk është siç ne kemi menduar. Disa hulumtime kanë treguar se ngrënia e makaronave nuk kontribuon në shtimin e peshës.

Studimi u krye në 23 mijë italianë që konsumojnë më shumë pasta dhe studiuesit zbuluan se makaronat nuk ndikuan në madhësinë e belit.

Por makaronat janë ushqim i shëndetshëm, pasi janë adekuat për t’u kombinuar me ushqime tjera të shëndetshme si perime, fibra, peshk, salcë domatesh, djathë e shumë përbërës tjerë që janë të pasur me proteína.

Pastat sigurojnë energji, janë të pasura me karbohidrate edhe sigurojnë glukozë në organizëm.

Po ashtu, ulin nivelin e sodiumit dhe kolesterolit.

Pastat përbëjnë një dietë të ekuilibruar ku 35% e konsumit tonë të përditshëm të kalorive duhet të vijnë nga karbohidratet komplekse siç janë pastat.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...