Dëshironi bark të sheshtë? Shmangni këto ushqime - Bota Sot
Dëshironi bark të sheshtë? Shmangni këto ushqime

Ushqime

Dëshironi bark të sheshtë? Shmangni këto ushqime

Më: 25 mars 2019 Në ora: 21:53
Foto ilustruese

Djegia e yndyrës “kokëfortë” rreth belit është bërë shumë e thjeshtë dhe përgjithësisht rekomandohet të konsumoni shumë ujë për ta hequr qafe atë.

Më poshtë keni disa këshilla se si të eliminoni yndyrën dhe cilat janë ato gjëra që nuk duhettë bëni kur bëhet fjalë për këtë proces:

Shmangni produktet e qumështit

Po, edhe pse qumështi është pije e shëndetshme, duhet ta shmangni atë për të pasur një stomak të sheshtë. Konsumimi i qumështit mund të çojë në gazra. Më mirë konsumoni kos në vend të saj.

Shmangni alkoolin

Shkrirja e yndyrës së barkut ende kërkon disa sakrifica, duke përfshirë uljen e sasisë së alkoolit. Ushqimet e përpunuara stimulojnë procesin e grumbullimit të yndyrës, e cila çon në bark. Për më tepër, sheqeri i rafinuar është një tjetër pengesë në procesin e shkrirjes së yndyrës. Prandaj, duhet t’i shmangni këto produkte.

Zvogëloni përdorimin e kripës

A jeni të vetëdijshëm se marrja e tepërt e kripës çon në mbajtjen e ujit në trupin tuaj? Pra, mos shtoni shumë kripë në ushqimin tuaj, thjesht shmangni kripën sa më shumë që të jetë e mundur!

Konsumoni sa më shumë fruta

Ngrënia e frutave është gjëja më e mirë që mund të bëni! Megjithatë, duhet të jeni tepër të kujdesshëm kur vjen puna te zgjedhja e frutave, pasi jo të gjitha frutat janë të përshtatshme për humbjen e peshës, shkruan femina. Për shembull, konsumi i mollës ose i dardhës mund të kompromentojë procesin e djegies së yndyrnave, meqë ato janë të larta në fruktozë.

Për sa kohë që ju i ndiqni këto këshilla, nuk është nevoja të shqetësoheni për yndyrën tuaj të barkut!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...