Ushqimet që ju ndihmojnë të humbisni peshë - Bota Sot
Ushqimet që ju ndihmojnë të humbisni peshë

Ushqime

Ushqimet që ju ndihmojnë të humbisni peshë

Më: 3 prill 2019 Në ora: 15:20
Ilustrim

Nuk duhet të mendojmë gjithmonë që po hëngrëm më pak, mund të humbasim peshë. Përkundrazi, duhet të hamë sa duhet për t’i dhënë trupit tonë “lëndë” djegëse dhe shumë kalori të nevojshme. Është i rëndësishëm ushqimi i shëndetshëm dhe të mos konsumohen ushqime fast-foodi. Ushqim i shëndetshëm do të thotë të hahet ushqimi i duhur!

Më poshtë keni listën e ushqimeve të shëndetshme dhe që na ndihmojnë të humbasim peshë.

Mustardë- Shumë njerëz nuk mund ta dinë këtë, por mustarda futet në grupin e ushqimeve të shëndetshme. Nuk ka sheqer dhe është e pasur me antioksidantë. Dhe shafran i Indisë, që është një ingredient në mustardë, është një agjent i fuqishëm kundër kancerit dhe Alzheimer. Por le të flasim për rolin e mustardës në humbje peshe. Sipas Universitetit Penn State, ushqimet me erëza rritin metabolizmin tuaj për 30 minuta pas konsumit.

Vezë– Ngrënia e vezëve për mëngjes është shumë e mirë për ne për disa arsye. Ato janë të pasura me antioksidantë, vitaminë D dhe kolinë, të cilat rrisin metabolizmin. Ata janë gjithashtu të pasur me proteina dhe, sipas këtij studimi, një mëngjes i pasur me proteina rrit ndjenjën e plotësisë. Për më tepër, një studim i vitit 2014 zbuloi se marrja e proteinave rrit metabolizmin tonë me 13 deri 30%.

Avokado- Avokado është superfruti që të gjithë e duan dhe me të drejtë. Është i pasur me fibra dhe acide yndyrore që ju bëjnë të ndiheni të plotë dhe të zvogëloni mundësinë që ju të hani çfarë gjeni përpara. Por këtu vjen pjesa e mirë! Një studim në Penn State zbuloi se njerëzit që hanin avokado në baza ditore për 4 javë, ulën yndyrën e tyre të barkut me 1.6%. Jo vetëm kjo, por avokado gjithashtu nxit metabolizmin tuaj dhe rrit energjinë.

Proteina e hirrës– Proteina e hirrës është një shtesë që përdoret për të rritur masën e muskujve gjatë rutinave të stërvitjes. Si pjesë e dietës suaj, konsumimi i hirrës mund të rrisë nivelin tuaj të energjisë gjatë aktiviteteve të përditshme dhe stërvitjeve.

Kanellë– Sipas studimeve, kanella aktivizon termogjenezën që ndihmon për djegur kalori, si dhe zvogëlon akumulimin e yndyrës në bark. Një tjetër gjë që e bën kanellën të rëndësishme është se ajo është e ëmbël, që do të thotë që ne nuk kemi nevojë të shtojmë sheqer në gjellë tonë.

Arra– Një studim i Harvardit tregon se arrat ulin urinë dhe ju bëjnë që të ndiheni të ngopur. Gjithashtu, acidet yndyrore omega-3 e bëjnë trupin tonë të djegë dhjamin më shpejt.

Ushqime integrale- Një studim nga viti 2008 ka gjetur se ngrënia e ushqimeve me kokrra gruri ndihmon në humbjen në peshë. Kokrrat janë të pasura me fibra, magnez dhe vitaminë B6. Fibra na bën të ndihemi më të plotë e cila zvogëlon urinë.

Qitro- Qitro është e rëndësishëm nëse jeni duke u përpjekur për të djegur më shumë yndyrë! Hulumtimet kanë zbuluar se njerëzit që hëngrën agrumet për 6 javë humbën një masë në belin e tyre. Për më tepër, një tjetër studim japonez provoi se madje edhe aroma e qitros ul oreksin. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...