Hani molla çdo ditë, ulin nivelin e kolesterolit deri në 40% - Bota Sot
Hani molla çdo ditë, ulin nivelin e kolesterolit deri në 40%

Ushqime

Hani molla çdo ditë, ulin nivelin e kolesterolit deri në 40%

Më: 9 prill 2019 Në ora: 13:43
Ilustrim

Shkaktarët e kolesterolit janë të shumtë e të ndryshëm, duke përfshirë ushqyerjen e keqe, mungesën e aktivitetit fizik por edhe stresi.

Megjithat ka diçka që mund të konsumoni çdo ditë dyhe do ju ndihmojë në uljen e nivelit të keq të kolesterolit.

Gjysmë molle të kuqe në ditë

Molla e kuqe ofron antioksidantët më të mirë. Ajo është gjithashtu e pasur me fibër, flavonoidë dhe ushqyes të tjerë.

Frutat në përgjithësi kanë një ndikim të fortë tek njerëzit që vuajnë nga niveli i lartë i triglicerideve dhe shkaktojnë dhjamosje të mëlçisë.

Për këtë shkak, ekspertët rekomandojnë që të konsumoni vetëm një gjysmë molle të kuqe në ditë kundër kolesterolit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...