Ushqimet që janë burim natyror i magnezit - Bota Sot
Ushqimet që janë burim natyror i magnezit

Ushqime

Ushqimet që janë burim natyror i magnezit

Më: 12 maj 2019 Në ora: 16:20
Ilustrim

Magnezi është i përfshirë në procese të ndryshme në trup, duke përfshirë përparimin e muskujve, kontrollin e sheqerit në gjak, funksionin nervor dhe rregullimin e presionit të gjakut.

Njerëzit me nivelin më të lartë të magnezit në trup kanë një rrezik 40 për qind më të ulët të vdekjes në krahasim me ato me nivele më të ulëta të magnezit.

NHS në Britani të Madhe rekomandon një dozë ditore prej 400 deri në 420 mg magnez, dhe për t'u siguruar që të hyni në dozën e përsosur të magnezit, përfshini disa nga këto ushqime në dietën tuaj:

Bajame

Arra indiane

Spinaq

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...