Përfitimet magjike të farave chia - Bota Sot
Përfitimet magjike të farave chia

Ushqime

Përfitimet magjike të farave chia

Më: 13 qershor 2019 Në ora: 12:55
Ilustrim

Farat chia janë cilësuar nga ekspertë dhe nutricionistë të shumtë si një nga ushqimet më të shëndetshme në planet. Janë të mbushura me lëndë ushqyese dhe i japin trupit dhe trurit tuaj përfitime të jashtëzakonshme. Sipas gjuhës antike të fiseve Maja, “chia” do të thotë fuqi.

Ato janë një burim i shkëlqyer i acideve yndyrore omega-3, të pasura me antioksidantë, dhe sigurojnë fibra, hekur dhe kalcium.

Acidet yndyrore Omega-3 ndihmojnë në ngritjen e kolesterolit HDL, kolesterolin (e mirë) që mbron nga sulmet në zemër dhe goditjet në tru.

Konsumimi i tyre në baza ditore, një herë në ditë,  do ti siguronte  organizmit përqindje të lartë të kalciumit, manganit, fosforit hbe bakrit.

Përfitimet e tjera  shëndetësore nga farat chia

Benefitet

Kanë një sasi elementësh ushqyes me shumë pak kalori

Janë të mbushura me antioksidantë

Pothuajse të gjithë karbohidratet në farën e chia-s janë fibra

Janë të pasura me proteina

Farat e chia kanë sasi të lartë të omega-3

Ulin rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe të diabetit të Tipit 2

Janë të pasura me ushqyes për kockat

Farat e chia-s kanë ndikim të madh në parandalimin e Diabetit të Tipit 2.

Mund të përmirësojnë efektet e ushtrimeve fizike

Fara chia rritet në Amerikën e Jugut

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...