Paragjellë ideale verore: Çorba më e shpejtë dhe më e shijshme me toptha! - Bota Sot
Paragjellë ideale verore: Çorba më e shpejtë dhe më e shijshme me toptha!

Ushqime

Paragjellë ideale verore: Çorba më e shpejtë dhe më e shijshme me toptha!

Më: 15 qershor 2019 Në ora: 10:38
Çorbë

Një recetë ku shija dhe vlerat ushqyese janë bërë bashkë.

Përbërësit:

▪ 500 g domate të prera në kube për supë
▪ një lugë mëlmesa
▪ një qepë e vogël
▪ 60 g margarinë
▪ 200 g patate të zier dhe të ndrydhur
▪ 2 vezë
▪ 3 lugë miell
▪ kripë
▪ piper
▪ pak selino

Përgatitja:

Fërgoni qepën e grirë imët dhe shtoni në lugë miell dhe qitni domaten e prerë në kube me një litër ujë.

Përzieni mëlmesën dhe fletën e selinos dhe zieni 15 minuta.

Topthat bëhen në këtë mënyrë: tundeni margarinën, shtoni vezët, patatet, tri lugë miell dhe kripën.

Me lugë nxirrni topthat dhe lëshoni në çorbë, e cila vlon në zjarr të lehtë në mënyrë që të mos shpërbëhen topthat. Ju bëftë mirë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...