Ky ushqim do ua heq aknet që shkaktohen nga temperaturat e nxehta

Ushqime

Ky ushqim do ua heq aknet që shkaktohen nga temperaturat e nxehta

Më: 18 gusht 2019 Në ora: 10:57
Foto ilustrim

Temperaturat e nxehta mund të ndikojnë keq në lëkurën tuaj, duke prodhuar më sebum dhe aknet, bllokon poret dhe shkaktohen vrimat e zeza.

Më e keqja? Djersa e emadhe shkakton hapje të poreve, duke shkaktuar akne.

Përveç që duhet të kujdeseni për lëkurën, po ashtu duhet të keni kujdes ndaj ushqimit që hani.  Dhe i vetmi ushqim që duhet ta shtoni në dietën tuaj është gjizë, raporton “Etimes”.

Është ushqim probiotik i vërës dhe luan rol të rëndësishëm në lëkurën tuaj dhe më e rëndësishmja largon aknet. Përveç që duhet të pini shumë ujë, marrja e gjizës çdo ditë do e bënë lëkurën tuaj edhe më të shëndetshme.

Keni kujdes: Personat të cilët janë intolerant ndaj produkteve me qumësht nuk duhet të përdorin gjizë në dietën e tyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat