Ushqimet që ju ndihmojnë të largoni stresin - Bota Sot
Ushqimet që ju ndihmojnë të largoni stresin

Ushqime

Ushqimet që ju ndihmojnë të largoni stresin

Më: 31 gusht 2019 Në ora: 08:04
Ilustrim

Një pjesë e madhe e njerëzve që përjetojnë stres ose ankth në jetën e përditshme kanë një mënyrë për të parandaluar ato përmes ushqimit të shëndetshëm.

Zakonisht, të tilla raste, me konsultimin e mjekut merrene dhe terapi, por kjo mund të kalohet thjesht duke bërë kujdes se çfarë konsumojmë.

Ja disa ushqime bashkë me shpjegimet përkatëse në mënyrë që të ndiheni më të qetë:

1-Qershi - Ju bën të ndiheni të qetë;

2-Kivi - Redukton nivelin e stresit;

3-Ushqimet e detit - Ju ndryshojnë humorin;

4-Avokado - Ju ndihmon që të jeni të kthjellët;

5-Fasule dhe thjerrëza - Kanë proteina, prandaj ju japin forcë;

6-Kos- Ndihmon me simptomat e stresit dhe stabilizon gjendjen shpirtërore;

7-Drithëra - Largon rrezikun për tu prekur nga sëmundjet kronike;

8-Qumështi - Largon ankthin;

9-Fara kungulli - Ndihmon që të ndiheni të lumtur.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat