Si mund të hamë pica edhe kur jemi me dietë dhe çfarë mund të zgjedhim - Bota Sot
Si mund të hamë pica edhe kur jemi me dietë dhe çfarë mund të zgjedhim

Ushqime

Si mund të hamë pica edhe kur jemi me dietë dhe çfarë mund të zgjedhim

Më: 30 shtator 2019 Në ora: 18:19
Ilustrim

Nëse keni filluar, pas verës, një dietë për të humbur disa kilogramë më shumë, mundohuni të jeni të kujdesshëm edhe kur hani jashtë, por nëse doni pica, cilën do të zgjidhni.

Pica është një ushqim që të rriturit dhe fëmijët  preferojnë, por për të mos rënduar dietën tonë të kontrolluar dhe për të vazhduar të humbni peshë, thjesht ndiqni këto këshilla.

Një nga karakteristikat kryesore, kur zgjedhim llojin e picës që duhet marrë, është të shikojmë llojin e brumit, duhet të jetë i plotë ose me 5 drithëra.

Këto dy lloje të brumit janë shumë më pak kalorike sesa një brumë me miell normal, kështu që nëse jemi në dietë, tashmë është një veçori e rëndësishme të kontrolloni përpara se të zgjidhni.

Një pjesë tjetër e informacionit që mund të kërkojmë është nëse brumi ka një kohë qëndrimi të paktën 24 ose 48 orë, dhe nëse është e mundur, e bërë me maja natyrale, gjë që e bën tretjen më të shpejtë se një kimikate.

Në nivelin e kalorive, nuk ka asnjë ndryshim, është vetëm çështje tretjeje, është gjithashtu e vërtetë që ne jo gjithmonë gjejmë në të gjitha piceritë mundësinë e të pasurit një brumë integral.

Një vëmendje tjetër ka të bëjë me gatimin e picës, sepse nëse gatuhet mirë, lejon një tretje dhe mbi të gjitha, nuk jep probleme me aciditetin e stomakut.

Pica që rekomandohet të hahet është margherita, me pak mocarela, dhe ka një konsum kalori prej rreth 800 kalori, por nëse dieta jonë është veçanërisht e rreptë, ju rekomandojmë marinara.

Gjithmonë mund të marrim një pica me perime dhe një bazë të kuqe, dieta jonë do të na falënderojë, pasi nuk kemi ekzagjeruar me kalori, por gjithashtu do të ketë një efekt pozitiv në mendjen tonë.

Ne nuk ju rekomandojmë të merrni pica me djathra, mish të grirë dhe natyrisht, patate të skuqura ose ushqime të tjera të skuqura para se të filloni darkën.

Nëse nuk dimë çfarë të pimë, ndërsa ne po hamë pica, përveç ujit, preferohet të pihet një birrë 250 ml, sepse ka të njëjtat kalori si një gotë verë 150 ml, por ka më pak kalori dhe alkool.

Sa i përket përfundimit të vaktit, këshillohet të merrni fruta, për shembull një pjesë e ananasit ka pak kalori dhe ndihmon në tretje, në vend të ëmbëlsirës, ​​ose akullores.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat