Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë, vetëm për disa minuta - Bota Sot
Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë, vetëm për disa minuta

Ushqime

Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë, vetëm për disa minuta

Më: 14 janar 2020 Në ora: 18:52
Ëmbëlsirë me arrë kokosi dhe çokollatë

Bëjeni këtë ëmbëlsirë dhe nuk do të pendoheni!

Përbërësit: 

1 l qumësht

50 gr gjalpë

70 gr kakao

160 gr miell

190 gr sheqer pluhur

3 lugë vanilje

Arrë kokosi

Shllak ëmbëlsire 

Përgatitja: Zieni qumështin, shtoni sheqerin, si ta përzieni dhe me miellin, më pas shtoni gjalpin dhe ekstraktin e vaniljes.

Në një pjatë të madhe pasi ta keni lyer me gjalpë shtoni arrën e kokosit në të gjithë hapësirën e saj, pastaj hidhini lart kremin e formuar nga përzierja e mësipërme. Pastaj mbështilleni duke e rrotulluar dhe priteni sipas dëshirës. Vendoseni në frigorifer rreth një orë. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat