Mos e hiqni brokolin nga dieta ushqimore! Nuk do ta besoni ndikimin që ka tek tumoret kanceroze

Ushqime

Mos e hiqni brokolin nga dieta ushqimore! Nuk do ta besoni ndikimin që ka tek tumoret kanceroze

Më: 20 shkurt 2020 Në ora: 10:32
Ilustrim

Nëse nuk keni arsye të mjaftueshme për të ngrënë perimet tuaja, ky studim tregon se brokoli ka një përbërës të veçantë që mund të jetë "thembra e Akilit" për kancerit.

Brokoli është pjesë e familjes "Cruciferae", cila përfshin lulelakrën, lakrën dhe filizat e Brukselit.

Ndërsa njerëzit nuk e pëlqejnë shijen e tyre, këto perime kanë një molekulë të fuqishme që caktivizojnë gjenin përgjegjës për rritjen e tumoreve kancerogjene, i njohur si WWP1.

Studimi i autorit Pier Paolo Pandolfi, drejtor i qendrës mjekësore "Beth Israel Deaconess" dhe i Institutit të Kërkimeve për Kancerin thotë se ky zbulim mund të jetë një gjetje e përsosur për kurën ndaj kancerit.

Pandolfi dhe ekipi i tij dyshojnë se një gen i quajtur PTEN mund të shkaktojë defekte në WWP1.

Pasi testuan teorinë e tyre tek minjtë e prekur nga kanceri dhe qelizat njerëzore, ata zbuluan se ËËP1 prodhon një enzimë që tejkalon aktivitetin e shtypjes së tumorit të PTEN, por shkencëtarët kanë zbuluar gjithashtu se ekziston një molekulë në perimet kryqëzuese të quajtur indole-3-carbinol (I3C ) i cili mund të rikthejë vetitë antikancerogjene të PTEN.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat