Të hash një mëngjes të bollshëm ndihmon në djegien e kalorive - Bota Sot
Të hash një mëngjes të bollshëm ndihmon në djegien e kalorive

Ushqime

Të hash një mëngjes të bollshëm ndihmon në djegien e kalorive

Më: 22 shkurt 2020 Në ora: 19:25
Foto ilustrim

Edhe pse drithërat janë më të parapëlqyerat në mëngjes, studimet thonë që duhet ndërruar me një pjatë më të shëndetshme.

Të keni një vakt të madh në mëngjes mund t’ju ​​ndihmojë të humbni peshë duke ju bërë të digjni dy herë e gjysmë më shumë kalori gjatë gjithë ditës, thotë një studim i ri.

Sipas Metro Uk, studiuesit analizuan metabolizmin e 16 burrave në një eksperiment në laborator, duke u kërkuar atyre që të konsumojnë një mëngjes me kalori të ulët dhe një darkë me kalori të lartë një ditë, pastaj anasjelltas në ditën tjetër.

Ata zbuluan se ngrënia e një mëngjesi të madh dhe një darkë më e vogël nxiste termogjenezën e nxitur nga dieta (DIT), gjenerimin e nxehtësisë në trup që djeg kaloritë.

Kjo ndodhi edhe nëse kaloritë totale të konsumuara gjatë gjithë ditës mbetën të njëjta.

Gjithashtu u zbulua se ngrënia e një mëngjesi me kalori të ulët rrit një oreks për ëmbëlsirat gjatë gjithë ditës.

“Rezultatet tona tregojnë se një vakt i ngrënë për mëngjes, pavarësisht nga sasia e kalorive që ai përmban, krijon dy herë më shumë termogjenezë të nxitur nga dieta, sesa i njëjti vakt që konsumohet për darkë”, tha autori i studimit, Dr Juliane Richter.

Ky konstatim është domethënës për të gjithë njerëzit pasi nënvizon vlerën e ngrënies në mëngjes.

Më shumë ushqim në mëngjes në vend të darkës mund të parandalojë mbipeshën dhe sheqerin e lartë në gjak.

“Ne rekomandojmë që pacientët me mbipeshë si dhe njerëzit e shëndetshëm të hanë një mëngjes të madh sesa një darkë të madhe për të ulur peshën e trupit dhe për të parandaluar sëmundjet metabolike”, ka thënë ai.

Gjetjet mbështesin ato nga një studim i vitit 2017 për 50 mijë të rritur, i cili zbuloi se të hani një mëngjes të madh, një drekë të mesme dhe një darkë të vogël çoi në uljen e BMIS.

Studiuesit ndjekën pjesëmarrësit për shtatë vite dhe zbuluan se ngrënia e vaktit më të madh në mëngjes ishte ndër strategjitë më efektive për të parandaluar shtimin në peshën afatgjatë.

Mendohet se konsumimi i një vakti të madh në mëngjes, kur metabolizmi ynë është në maksimum, ndihmon për të parandaluar dëshirat për ushqime me sheqer më vonë gjatë ditës dhe na ndihmon të ndihemi më të plotë për më gjatë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat