Jeni gjithmonë i uritur? Ndoshta është për shkak të këtyre ushqimeve

Ushqime

Jeni gjithmonë i uritur? Ndoshta është për shkak të këtyre ushqimeve

Më: 24 shkurt 2020 Në ora: 22:06
Ilustrim

Ata që kanë ndjekur një dietë të paktën një herë e dinë mirë se uria është armiku numër një. Fatkeqësisht, ulja e kalorive të futura me ushqim gjithashtu çon në rrezikun e ndjenjës së urisë, veçanërisht kur zgjidhni ushqime të gabuara.

Pavarësisht nëse neve na pëlqen apo jo, në fakt, ka ushqime (zakonisht ato më të shëndetshmet) që kanë një fuqi ngopëse që të tjerët (ato më të pangopurit) nuk u përkasin fare. Sikur të mos mjaftonte kjo, disa lloje të ushqimeve do të ndaloheshin plotësisht, sepse përveç që nuk ishin aspak të shëndetshme, ato madje arrijnë të rrisin ndjenjën e urisë, duke rrezikuar seriozisht suksesin e dietës.

Pra, le të zbulojmë se cilat janë këto ushqime dhe si mund t’i zëvendësoni ato me të tjerët, më të shëndetshëm dhe të aftë t’ju ndihmojnë seriozisht kur vendosni të kujdeseni për veten ose nëse keni nevojë të humbni disa kile.

Ushqime që rrisin ndjenjën e urisë

Pranimi me kujdes i ushqimeve për të ngrënë është shumë i rëndësishëm si për të siguruar shëndet të mirë, ashtu edhe për t’u kënaqur siç duhet dhe për të marrë sasinë e duhur të energjisë dhe ushqyesve. Fatkeqësisht shumë herë ne kapemi nga fyti dhe kur kjo ndodh ne përfundojmë duke zgjedhur ushqime që jo vetëm nuk i bëjnë mirë trupit, por ato madje rrisin ndjenjën e urisë. Këtu janë ato që njihen më mirë për efektin e tyre të hapjes së oreksit dhe si t’i zëvendësoni ato me diçka që, përkundrazi, ju ndihmon të mos ndiheni të uritur.

Çëmçakëz. Shpesh, kur jeni të uritur mendoni të shkëpusni mendjen duke përtypur një çamçakëz. Në fakt, vetë akti i përtypjes shkakton prodhimin e lëngjeve të stomakut sepse trupi pret ushqim dhe po përgatitet të fillojë atë që është e nevojshme për ta tretur atë. Mungesa e ardhjes së tij, rrjedhimisht, çon në ndjenjën e urisë që shpesh çon në ngrënie edhe midis vakteve. Një alternativë? Edhe pse është e vështirë për tu zbatuar kur është jashtë dhe rreth, është gjithmonë mirë të përtypni diçka të shëndetshme si perimet. Të paktën diçka kështu uria do të shmanget.

Pijet me sheqer. Pijet me shijen e tyre të ëmbël stimulojnë urinë. Sidoqoftë, ato me sheqerna me kalori zero, më shpesh sesa të mos kenë një indeks të lartë glicemik, çojnë në një rritje të sheqerit në gjak dhe sulm pasues të urisë. Për këtë arsye, veçanërisht kur jeni në dietë, ato duhet të ndalohen. Një alternativë e shëndetshme është një lëng shtëpiak ose për të ulur më shumë kaloritë, uji me aromë frutash.

Ëmbëlsirat industriale. Ëmbëlsirat janë të mira, por ato industriale janë të pasura me përbërës që përveç që i bëjnë ato shpesh të dëmshme, rritin urinë në vend që të ngopin. Problemi është, si gjithmonë, indeksi i lartë i glicemisë, i bërë edhe më i lartë nga prania e sheqerit ose shurupit të glukozës, një ëmbëlsues i vendosur armiqësisht i linjës, si dhe i shëndetit. Shumë më mirë të përgatisni diçka të bërë në shtëpi, me miell integral dhe pak sheqer.

Shurup glukoze. Shurupi i glukozës është një ëmbëlsues që përdoret gjerësisht në kuzhinë për përgatitjen e ëmbëlsirave. Është një sheqer me një indeks glicemik shumë të lartë që për këtë arsye ngrin nivelin e sheqerit në gjak. Kjo çon në një rritje eksponenciale në ndjenjën e urisë. Kështu, edhe nëse hani, nuk jeni të kënaqur dhe, përkundrazi, nuk ndaleni kurrë ta bëni atë. E keqja është se dëshira për ëmbëlsirat është e stimuluar të cilat siç e dimë tashmë janë ushqimi më pak i përshtatshëm kur jeni në dietë.

Natyrisht, ushqimet që rrisin urinë nuk mbarojnë këtu. Për shembull, drithërat në mëngjes gjithashtu kanë këtë prerogativë dhe frutat gjithashtu rrisin ndjenjën e urisë. Duke iu përmbajtur kësaj liste, megjithatë, është e mundur të shmangni shumicën e ushqimeve që shkaktojnë uri të papërshkrueshme dhe, në të njëjtën kohë, do të jeni të sigurt që hani ushqime më të përshtatshme për të mbajtur një gjendje të mirë shëndetësore.

Në fakt, mbani mend se për të ngrënë si duhet është e rëndësishme të hani shëndetshëm dhe të ekuilibruar, duke preferuar drithëra të plota, proteina dhe yndyrna të mira siç janë ato që rrjedhin nga vaji i ullirit ekstra i virgjër dhe frutat e thata. Zgjedhja e ushqimeve të duhura do të sigurojë shëndet të mirë, një linjë të lakmueshme dhe një ndjenjë më të madhe të ngopjes që do të mbetet e zgjatur me kalimin e kohës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat