Shenjat që tregojnë se po ushqeheni keq - Bota Sot
Shenjat që tregojnë se po ushqeheni keq

Ushqime

Shenjat që tregojnë se po ushqeheni keq

Më: 25 shkurt 2020 Në ora: 17:45
Ilustrim

Këto shenja nuk janë gjithmonë specifike dhe shpeshherë mund të reflektojnë mungesë të një sërë lëndësh ushqyese apo situatash që nuk lidhen detyrimisht me ushqimin.

Flokët 

Flokë pa shkëlqim, të thatë, që bien, apo që këputen lehtësisht, mund të lidhen me mungesë vitamine C, proteine, zinku apo hekuri. Flokët e tillë mund të jenë edhe si pasojë e moshës apo dëmtimit nga produktet jo të duhura për flokët.

Sytë 

Sytë e zbehtë mund të sinjalizojnë mungesën e hekurit, me njolla dhe të thatë mungesën e vitaminës A,  të kuq në cepa mungesën e vitaminës B. Arsye të tjera mund të jenë anemia, çrregullime të syve, alergjia dhe mosha e thyer.

Buzët 

Buzë të thata, të çara apo me plagë në anije mund të jetë si pasojë e mbrojtjes së vitaminës B.

Goja dhe mishrat e dhëmbëve 

Mishra të gjakosur të dhëmbëve mund të sinjalizojnë mungesën e vitaminës C, gjuha e lëmuar mungesën e vitaminës B dhe ulja e shqisës së shijimit mungesën e zinkut.  Arsye të tjera mund të jenë sëmundjet periodontale apo mungesa e higjienës së gojës.

Lëkura 

Vështirësia në mbylljen e plagëve mund të vijë si pasojë e mungesës së proteinave, vitaminës C apo zinkut. Lëkura e thatë, e ashpër, pa yndyrë mund të jetë si pasojë e mungesës së acideve yndyrore në dietën ushqimore, mungesës së proteinave, vitaminës A dhe B. Kur kemi hematoma apo gjakosje nën lëkurë, kjo mund të ndodhë si pasojë e mungesës së  vitaminës C dhe K, dhe kur lëkura është e zbehte mund të kemi mungesë hekuri.

Thonjtë 

Thonjtë me valëzime mund të jenë si pasojë e mungesës së proteinave, dhe në formë luge, të zbehtë si pasojë e mungesës së hekurit. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat