Omëletë e bardhë e shpejtë me dy lloje djathërash: Kafjall i përsosur i cili ju shkrihet në gojë!

Ushqime

Omëletë e bardhë e shpejtë me dy lloje djathërash: Kafjall i përsosur i cili ju shkrihet në gojë!

Më: 28 shkurt 2020 Në ora: 07:44
Ilustrim

Fjala është për omëletën e shpejtë nga të bardhët e vezëve, përgatitja e së cilës zgjat afro dhjetë minuta

Përbërësit:

– ½ luge vaj ulliri;
– 3-4 domate qershi;
– 3-4 të bardhë të vezëve (gjysmë filxhani prej 240 ml);
– 30 gramë mozzarella të grirë në rende;
– 1 lugë e vogël parmezan të grirë në rende;
– kripë;
– piper.

Përgatitja:

Nxehni tiganin, shtoni vajin dhe domatet e grira hollë.

Qitni kripë, piper dhe lërini në zjarr përafërsisht një minutë.

Shtoni me pirun lehtësisht të bardhët e tundura të vezëve, qitni sipër mozzarelën dhe parmezanin, mbuloni tiganin dhe ulni zjarrin.

Piqni derisa të krijohet omëletë kompakte.

Hiqeni nga zjarri dhe menjëherë shërbejeni.

Ju bëftë mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat