Ushqimet që duhet të hani, për të mbrojtur trupin nga koronavirusi

Ushqime

Ushqimet që duhet të hani, për të mbrojtur trupin nga koronavirusi

Më: 5 mars 2020 Në ora: 22:28
Ilustrim

Derisa përhapja e koronavirusit ka përfshirë tërë globin, njerëzit kanë filluar të ndërmarrin masat e nevojshme mbrojtëse.

Megjithëse nuk ekziston ndonjë mënyrë për ta shmangur tërësisht virusin, përforcimi i sistemit imunitar me përbërës të veçantë ushqimor mund të reduktojë rrezikun e kontaminimit.

Nutricionistë australianë dhe profesionistë shëndeti kanë treguar se si suplimentet e pasura me antioksidues, hudhra, vezët dhe shafrani i Indisë mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit tuaj.

Qepët

Ushqimet e pasura me anti-oksidantë, përfshirë manaferrat, hudhrat dhe qepët janë thelbësore për sistemin imunitar, ka bërë të ditur nutricionistja Lee Holmes në një postim në blogun e saj.

Shafrani i Indisë

“Konsumimi i ushqimeve të pasura me anti-inflamator është thelbësor për sistemin imunitar”, ka shkruar Lee.

Suplimente

Terapistja e nutricionit, Hannah Braye tha se shumica e njerëzve janë të vetëdijshëm se si shtesat e baktereve mund të përfitojnë nga tretja juaj, por shumë të tjerë nuk e kuptojnë se sa efektive mund të jenë në mbështetjen e sistemit imunitar.

“Mbi 70 përqind e sistemit imunitar banon në rreshtimin e zorrëve dhe është i mbështetur nga një komunitet i larmishëm i baktereve,” tha Braye për Daily Mail.

Vezët

Vezët janë një ushqim jashtëzakonisht ushqyes që përmbajnë më shumë se 20 vitamina thelbësore dhe minerale, përfshirë proteina me cilësi të mirë, yndyrna të mira dhe vitamina A dhe E, shkruan nutricionistja Susie Burrell në faqen e saj të internetit.

Çaji i gjelbër

Çaji i gjelbër përmban flavonoide për të cilat besohet se ndihmojnë në bllokimin e prodhimit të enzimave përhapjen e viruseve në trup.

Përtej kësaj, çaji është jashtëzakonisht i lartë në antioksidantë dhe mund t’i japë trupit tonë një nxitje shumë të nevojshme për të ndihmuar në luftimin e simptomave virale kur infektohemi nga një virus. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat