Dieta e karantinës, ja çfarë duhet të hani për të forcuar sistemin imunitar

Ushqime

Dieta e karantinës, ja çfarë duhet të hani për të forcuar sistemin imunitar

Më: 13 mars 2020 Në ora: 09:06
Ilustrim

Në ajër ka një aromë të pazakontë të ëmbëlsirave të sapodala nga furra, e picave të bëra në shtëpi, e madje dhe mishrave të pjekur në skarë. Në këtë periudhë surreale, në të cilën jeta jonë është pezulluar, duke pritur që koronavirusi të largohet dhe të na lërë të kthehemi në lirinë e mëparshme, rreziku është (gjithashtu) të hahet keq: sasi të tepërta, shumë ushqime të yndyrshme dhe ajo dëshirë për të ngrënë çokollata, që mjerë këdo që e prek, sepse na mungon vetëm ndjenja e fajit.

Për ta përballuar sa më mirë këtë qetësi ’të detyruar, ata që janë në izolim ose punojnë nga shtëpia, ju ofrojmë këshillat e një eksperteje të fushës, Carla Lertola, mjeke specialiste në Shkencat e Ushqyerjes.

Janë shumë të mira, vitamina C, të cilën e marrim përmes agrumeve, vitamina D që e gjejmë në salmon dhe produktet e qumështit, A-ja te karota dhe lakra jeshile, por në “doza normale, domethënë 2 porcione frutash në ditë dhe 2 porcione perimesh” shpjegon ajo për AGI. Hani shëndetshëm, por mos e teproni me sasinë.

“Ajo që duhet të kujtojmë është të hamë me racione. Ne nuk e forcojmë veten duke ngrënë më shumë. Përkundrazi. Duhet të hamë në mënyrë të moderuar dhe të riprodhojmë atë ‘pjatë të Harvardit’ e cila nuk është gjë tjetër veçse një përfaqësim i mëtejshëm i piramidës sonë ushqimore”. Pra, “hani një racion karbohidrate, një proteina alternative (mish, peshk, vezë, sallam, djathëra, bishtajore), të perimeve në sasi të mirë, duke i dhënë përparësi ushqimit të freskët” kujton Dr. Lertola, “dhe racione për restorante”.

“Ne duhet të veprojmë në mënyrë imagjinare për të bërë atë që hamë të këndshme, të përpiqemi të kujdesemi për veten dhe të dashurit tanë me ushqim i cili është gjithashtu një ndihmë nga pikëpamja psikologjike”. Dhe pse jo, le të shfletojmë librin tradicional të recetave, ose t’i shpikim vetë ato.

Por në këtë jetë si punëtorë inteligjentë a duhet të ulim kaloritë?

“Unë do të thoja jo, sepse një kufizim i kalorive ka të ngjarë që së bashku me këtë gjendje të pasigurisë dhe ankthit, të ketë një efekt tërheqës për gjithçka tjetër.”Çfarë lehtësie .. “Gjëja më e keqe është të ndjeheni të izoluar – nënvizon Dr. Carla Lertola – sepse mund të shtyjë (edhe në mënyrë të detyrueshme) drejt ushqimit, madje edhe drejt atij më pak të vlefshëm ushqyes”.

Disa këshilla më shumë

Në këtë moment në të cilin jemi ndoshta më të ndjeshëm ndaj temës së shëndetit, le të përfitojmë nga ajo për t’u kujdesur për veten tonë me një ushqim të mirë për sistemin tonë imunitar. Ja çfarë është e mirë për trupin tonë, dhe për këtë arsye është më mirë që të blini kur shkoni në treg. Shmangni me kujdes biskotat dhe kekët e fabrikuar.

Vitamina C është konsideruar prej kohësh një vitaminë që ndihmon sistemin tonë imunitar, një lëng i këndshëm portokalli në mes të mëngjesit është ideal.

Vitamina D është një modulues imunitar. Ajo është gjetur, ndër të tjera, në salmon, sardele, peshk peshku dhe ton.

Vitamina A gjendet vetëm në produkte me origjinë shtazore, por pararendësit e kësaj vitamine gjenden në perime siç janë patatet e ëmbla, lakra jeshile dhe karotat.

Polinsaturatet omega-3 gjenden kryesisht në peshk, peshkun blu dhe salmon. Seleni dhe zinku gjenden përkatësisht tek drithërat dhe mishi.

Vitamina B: B2, B6, B9 dhe B12 gjithashtu është treguar se kanë efekte pozitive në sistemin imunitar: mund të përdorim majdanoz, piper të nxehtë, koriandër, qepujka, salvia dhe nenexhik.

Bëjnë mirë gjithashtu një racion i orizit kafe dhe bishtajoret. Mbani mend se vitamina B12 është e pranishme ekskluzivisht në mbretërinë e kafshëve, duke përfshirë mishin dhe derivatet, dhe në mesin e banorëve të detit, siç janë molusqet dhe karkalecat.

Mos harroni pastaj edhe polifenolet antioksiduese, të cilat midis vetive të ndryshme të dobishme, kanë atë të forcimit të sistemit tonë imunitar. Edhe një herë hapësirë për perime në tryezën tonë dhe erëzat tradicionale për të aromatizuar pjatat, si rigoni, rozmarina dhe borziloku mesdhetar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat