7 efekte të këqija nëse ne nuk hamë mëngjes

Ushqime

7 efekte të këqija nëse ne nuk hamë mëngjes

Më: 13 mars 2020 Në ora: 10:21
Ilustrim

Pra, keni dëgjuar shumë herë se mëngjesi është ushqimi më i rëndësishëm i ditës. Dhe, është e vërtetë.

Mëngjesi është vakti i parë i ditës sonë dhe e thyen “agjërimin” që kemi përjetuar gjatë orëve të gjata të natës. Problemi me mëngjesin është se kaq shumë njerëz janë në ngut dhe mëngjesi është gjëja e parë e ditës që e shmangin.

1.Kapërcimi i mëngjesit ju bënë të shtoni peshë
Kur shmangni mëngjesin, ju po e vendosni veten për të kaluar një ditë të keqe. Kur organizmi juaj punon me bark të thatë, shpesh keni nevojë për ushqime me sheqer dhe ushqime yndyrore.  Sa më i lartë të jetë niveli i urisë, aq më shumë ushqim do të konsumoni. Pra, kapërcimi i mëngjesit mund të çojë në shtim të peshës.

2.Nivelet e humorit dhe energjisë
Për shkak se trupi e kthen ushqimin në energji, studimet tregojnë se kapërcimi i mëngjesit mund të ndikojë në nivelet tona të energjisë gjatë gjithë ditës. Ajo gjithashtu mund të ndikojë në disponimin tonë. Ata që kalojnë mëngjesin shpesh përjetojnë një nivel të lartë lodhje në fillim të ditës. Dhe, duke lënë mënjanë mëngjesin mund të ndikojë në aftësitë e dobëta të kujtesës.

3.Shëndeti i zemrës
Ata që kalojnë mëngjesin janë duke e vënë veten në një rrezik më të lartë të sëmundjeve të zemrës. Kur nuk ushqeni siç duhet trupin tuaj, ju jeni në rrezik të rritjes së hipertensionit, arterieve të bllokuara dhe sëmundjeve kronike kardiovaskulare. Mund të jeni edhe subjekt i një rreziku më të lartë – sulmit në zemër!

4.Rreziku i diabetit
Ekziston një arsye e fortë midis zakoneve të ushqimit dhe shëndetit tuaj. Ata që shmangin ngrënien e mëngjesit janë në një rrezik të lartë të zhvillimit të diabetit të tipit 2. Mëngjesi ndihmon në rregullimin e sheqerit në gjak në mënyrë të shëndetshme, kështu që është e rëndësishme për shëndetin tuaj të përgjithshëm për të mos e shmangur mëngjesin.

5.Rreziku i kancerit
Shmangia e mëngjesit mund të shkaktojë që ju të abuzoheni me sëmurje të kancerit . Kjo do të rrisë rrezikun e obezitetit. Sipas hulumtimit, njerëzit mbipeshë dhe të trashë kanë një rrezik në rritje të zhvillimit të kancerit.

6.Renia e flokeve
Ushqimi  ndikon në të gjitha pjesët e trupit tuaj në mënyra të ndryshme. Kur ju humbni proteinat që ju nevojiten, edhe flokët tuaj mund të afektohen. Mëngjesi luan një rol të madh në promovimin e rritjes së flokëve dhe shamngia e mëngjesit  rregullisht mund të çojë në humbjen e flokëve.

7.Metabolizmi
Mëngjesi i jep metabolizmit tuaj një fillim dinamik. Është vakti i parë i ditës! Sipas studimeve, njerëzit që hanë mëngjes rregullisht kanë një nivel më të lartë të funksionimit të metabolizmit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat