Çfarë ndodh në trupin tuaj kur hani lakër çdo ditë?

Ushqime

Çfarë ndodh në trupin tuaj kur hani lakër çdo ditë?

Më: 14 maj 2020 Në ora: 09:35
Laker

Lakrat e Brukselit i përkasin familjes brassicaceae, njësoj si zarzavatet e mustardës dhe lulelakra.

Mund të duken si lakra të vockla, por vlera ushqyese e tyre është me të vërtetë e lartë. Ofron mijëra fibra, antioksidantë, yndyrna omega-3, vitaminë K, vitaminë C dhe lëndë ushqyese të tjera të shkëlqyera.

Sipas hulumtimeve mund të ju ndihmojë të trajtoni dhe parandaloni kapsllëkun, sëmundjet e zemrës, diabetin dhe madje edhe kancerin.

Ne ju japim dhjetë arsye të shkëlqyera për të ngrënë lakër të Brukselit më shpesh.

Vlerë e madhe ushqyese

Lakrat e Brukselit janë të pasura me fibra, vitamina dhe minerale. Vitamina K është e rëndësishme për kockat dhe mpiksjen e gjakut. Vitamina C është një antioksidant i fortë që përmirëson thithjen e hekurit dhe gjithashtu optimon reagimin tuaj imunitar dhe riparimin e indeve.

Lehtë për t’u shtuar në një dietë

Ju mund t’i hani ato si pjatë anësore. Mund t’i piqni, tiganisni, pjekni ose t’i zieni. Pritini skajet e lakërave tuaja në Bruksel dhe sezoni me kripë dhe piper të zi.

Vitamina C

Një shërbim prej 78 gramësh i kësaj perime kryqëzuese siguron 81% të kërkesave tuaja ditore për vitaminë C. Trupit tuaj i duhet kjo vitaminë për të riparuar dhe rritur indet.

Inflamacioni

Inflamacioni kronik shkakton zhvillimin e kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe diabetit. Studiuesit kanë zbuluar që filizat e lakrës përmbajnë një përbërës që zvogëlon inflamacionin.

Acidet yndyrore ALA Omega-3

Ata që nuk hanë ushqim deti ose peshk nuk marrin mjaft yndyrna omega-3. Ushqimet bimore përmbajnë acid alfa-linoleik (ALA), një lloj yndyrna omega-3 që përdoret më pak në mënyrë efikase në trup kur krahasohet me yndyrnat omega-3 nga ushqimet e detit dhe peshqit.

Lakrat e Brukselit janë një nga burimet më të mira bimore të yndyrave omega-3. Një shërbim prej 78 gramësh ka 135 mg ALA. Acidet yndyrore omega-3 zvogëlojnë trigliceridet në gjak, rezistencën ndaj insulinës dhe inflamacionin, dhe gjithashtu rënie të ngadaltë njohëse.

Sheqeri i gjakut

Lakrat e Brukselit rregullojnë sheqerin në gjak, dhe mund të ulin rrezikun për diabet. Fibra në këtë vegje ka fuqinë për të normalizuar sheqerin në gjak.

Fibra lëviz ngadalë në zorrë, dhe është e pangjyrë, do të thotë se ngadalëson thithjen e sheqerit në gjak. Acidi alfa-lipoik është një antioksidant që ndikon në insulinë dhe sheqerin në gjak.

Vitamina K

Një shërbim 78 gramë i filizave të Brukselit siguron 137 përqind të nevojave ditore të vitaminës K. Vitamina K ka një rol të rëndësishëm në koagulimin dhe gjithashtu promovon rritjen e kockave.

Kjo vitaminë parandalon osteoporozën, dhe shtesat e saj forcojnë kockat dhe ulin rrezikun e frakturës së kockave në gratë pas menopauzës.

Fibra

Një shërbim 78 gram i filizit të Brukselit ofron 2 gramë fibra, dhe kjo është deri në tetë për qind të kërkesave tuaja ditore për fibra. Fibra lehtëson kapsllëkun, përmirëson qëndrueshmërinë e jashtëqitjes dhe lehtëson kalimin.

Kanceri

Antioksidantët në filizin e Brukselit parandalojnë disa lloje të kancerit, shkruan Helath and Helathy Post. Një studim i vitit 2008 zbuloi se kjo vegël mbron nga kancerogjenët dhe parandalon dëmtimin oksidues të qelizave.

Një tjetër studim i ngjashëm tregoi se filizat e Brukselit rritin sasinë e enzimave detox me 15-30 për qind. Kjo mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të kancerit kolorektal.

Antioksidantë

Antioksidantët zvogëlojnë stresin oksidativ me 28 për qind. Kaempferol është antioksiduesi kryesor, dhe ofron shumë përfitime shëndetësore. Studimet e tubave të provës kanë treguar se ky antioksidant pengon rritjen e kancerit, rrit shëndetin e zemrës dhe zvogëlon inflamacionin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat