Kafjall tradicional nga vezët, domatet dhe specat! - Bota Sot
Kafjall tradicional nga vezët, domatet dhe specat!

Ushqime

Kafjall tradicional nga vezët, domatet dhe specat!

Më: 26 maj 2020 Në ora: 12:54
Foto Ilustrim

Menemeni është ushqim tradicional turk nga domatet dhe specat

Shpesh hahet për kafjall, mirëpo nëse dëshironi ta shmangni mishin, mund të hahet edhe si drekë, transmeton Telegrafi.

Përbërësit:

– 4 vezë;
– një copë rrënje xhenxhefili;
– 4 thelpinj hudhre;
– 1 qepë;
– 2 domate të mëdha;
– ½ e filxhanit salcë domatesh;
– ½ speci djegës;
– ½ speci;
– 2 lugë të vogla spec të bluar;
– ½ luge e vogël rigon;
– kripë;
– piper;
– vaj ulliri;
– qepujka

Përgatitja:

1. Zieni domaten dhe qërojeni.

2. Nxehni vajin në tigan, shtoni hudhrën e grirë dhe xhenxhefilin dhe fërgoni derisa të zbuten, pastaj qitni edhe qepën e grirë. Pas pak, qitni edhe specat.

3. Shtoni domatet të cilat më parë i keni grirë dhe lini dy minuta pastaj qitni edhe purenë e domateve dhe erëzat e tjera, pos qepujkave.

4. Kur domatja të zihet, thyeni një vezë në tigan dhe vetëm pas dhjetë sekondash përzieni lehtë në tretje.

5. Shërbeni me qepujka. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat