Ushqimi me proteina tre herë në ditë i bën të moshuarit më të fortë - Bota Sot
Ushqimi me proteina tre herë në ditë i bën të moshuarit më të fortë

Ushqime

Ushqimi me proteina tre herë në ditë i bën të moshuarit më të fortë

Më: 22 korrik 2020 Në ora: 20:57
Foto ilustrim

Humbja e muskujve është një pasojë e pashmangshme e plakjes që mund të çojë në dobësi, rënie ose probleme lëvizshmërie.

Duket se përhapja e proteinave në mënyrë të barabartë midis tre vakteve ditore mund të lidhet me masë më të madhe dhe forcë të muskujve tek të moshuarit.

Këto janë gjetjet e një studimi të kryer në Institutin e Kërkimeve të Qendrës Shëndetësore të Universitetit McGill (RI-MUHC) në bashkëpunim me Université de Sherbrooke dhe Université de Montréal.

Ekipi i hulumtimit ekzaminoi të dy sasinë e proteinave të konsumuara dhe shpërndarjen e saj midis njerëzve të moshës 67-vjeç e lart, duke përdorur një nga studimet më të gjithanshme të grupeve në Quebec.

Rezultatet e studimit, të cilat u botuan kohët e fundit në American Journal of Clinical Nutrition, hodhën dritë të re në dietën e njerëzve në një popullsi të moshuar.

Shumë të moshuar, veçanërisht në Amerikën e Veriut, konsumojnë pjesën më të madhe të konsumit të tyre të përditshëm të proteinave gjatë drekës dhe darkës.

“Ne donim të shihnim nëse njerëzit që shtonin burime proteinash në mëngjes, dhe për këtë arsye kishin marrje të ekuilibruar të proteinave përmes të tre vakteve, kishte forcë më të madhe të muskujve”, thotë autorja kryesore e studimit, Dr. Stéphanie Chevalier, e cila është një shkencëtare me Metabolikun Programi për çrregullime dhe komplikime në RI-MUHC dhe një profesor ndihmës në Shkollën e Ushqyerjes Njerëzore në Universitetin McGill.

Një bazë e dhënash e pasur me të dhëna ushqyese

Për të arritur këto rezultate, Dr. Chevalier dhe ekipi i saj bashkëpunuan me Université de Sherbrooke dhe përdorën bazën e të dhënave nga studimi gjatësor i Quebec mbi ushqimin dhe plakjen e quajtur NuAge (Ushqyerja si përcaktues i plakjes së suksesshme).

Një “nxitje” e aminoacideve

Të gjitha indet e trupit, përfshirë muskujt, përbëhen nga proteina, të cilat përbëhen nga aminoacidet, shkruan natural solutions mag. Nëse konsumimi i proteinave zvogëlohet, sinteza nuk bëhet siç duhet dhe kjo çon në humbjen e masës muskulore.

“Hulumtimi ynë është i bazuar në prova shkencore që tregojnë se të moshuarit duhet të konsumojnë më shumë proteina në vakt sepse kanë nevojë për një nxitje më të madhe të aminoacideve për sintezën e proteinave”, thotë Dr. Chevalier, duke shtuar se një nga aminoacidet thelbësorë të njohur për rinovimin e proteinave është leucinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat