Musakë me oriz e patate - Bota Sot
Musakë me oriz e patate

Ushqime

Musakë me oriz e patate

Më: 20 dhjetor 2017 Në ora: 16:34
Musak

Përbërësit

1 qepë
3 patate te medha
2 filgjan oriz(200 ml)
300 gr kërpudhate fresketa
1 lugë vegete
½ lugë kripë
1 lugë piper i kuq
1 lugë miell
100 ml vaj
ujësipas nevojes

Hapat

1 Qepen e grijme imet

2 Patatet qerohen dhe grihen ne rrathe.

3 Kerpudhat i grijme ne fleteza te holla.

4 Perziejme qepen kerpudhat,vegeten,orizin kripen,piperin.

5 Taven e lyejm me vaj dhe shtrojme nje shtrese nga rrathet e patateve.

6 Pastaj qesim krejt permbajtjen e perzier me orizin dhe kerpudhat dhe pastaj edhe shtresen tjeter me rrathe patatesh.

7

Perziejme vajin e mbetur,piperin e kuq,miellin gje dy gota uje, i perziejme mire dhe kete mase e qesim siper patateve(uje shtojme aq sa te dali mbi shtresen e patateve)

8 Taven e veme ne pjekje ne 200 grade per 1 ore dhe me pas shtojm edhe pak uje sepse oriziti duhet me shume uje per tu zier mjaftueshem.

9 Pastaj pas 20-30 minutash musaka do te jete e gatshme.

 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...