Ushqimet që nuk duhet t’i kombinoni asnjëherë - Bota Sot
Ushqimet që nuk duhet t’i kombinoni asnjëherë

Ushqime

Ushqimet që nuk duhet t’i kombinoni asnjëherë

Më: 12 mars 2018 Në ora: 18:51
Foto Ilustrim

Të gjithë e dimë se shëndeti ynë varet kryesisht nga ushqimi që ne zgjedhim që të konsumojmë.

Prandaj duhet të kemi kujdes të shtuar që ushqimet që zgjedhim, përpos që duhet të na shijojnë, duhet t’i bëjnë mirë organizmit tonë.

Pavarësisht kësaj, shpesh herë ushqimet që ju zgjidhni t’i kombinoni mund të mos jenë aq të shëndetshme për ju, transmeton Klan Kosova.

Më poshtë po ju sjellim kombinimet e ushqimeve që më mirë është që t’i shmangni.

Kakao + qumësht

Sallatë + sos limoni ose uthulle 

Pasta me djathë dhe domate

Ve + proshutë

Drithëra + lëng portokalli

Pica + lëngje të gazuara

Bukë gruri + xhem

Ne jemi mësuar të besojmë se lëngjet janë të mira për shëndetin tonë. Megjithatë, lëngu i përpunuar përmban shumë sheqer: një gotë përmban rreth 2 lugë sheqer të rafinuar.

Nga ana tjetër, lëngu i freskët nuk është aq i dobishëm sa paramendohet.

Lëngu i freskët nuk përmban fibra, por është e pasur me karbohidrate.

Në mënyrë që të humbni peshë më shpejt, është më mirë të zëvendësoni të gjitha pijet tuaj të ëmbla me ujë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test