Luftoni gurët në veshka me këto ushqime - Bota Sot
Luftoni gurët në veshka me këto ushqime

Ushqime

E martë, 23 tetor 2018

Luftoni gurët në veshka me këto ushqime

Më: 16 maj 2018 Në ora: 16:59
Ilustrim

Edhe pse konsiderohet si burim i pasur me kalium në mesin e pemëve dhe perimeve, bananet nuk sjellin shumë nga ky mineral i vlefshëm.

Mungesa e kaliumit ndikon në gjak dhe mund të sjellë deri te krijimi i gurëve në veshka.

Ushqimet që përmbajnë sasi më të mëdha të kaliumit s sa banania janë patatet, shalqiri, spinaqi, salca e domateve, fasulet e zeza, fasulet e bardha.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test