Këto ushqime kurrë mos i vendosni në blender - Bota Sot
Këto ushqime kurrë mos i vendosni në blender

Ushqime

E martë, 23 tetor 2018

Këto ushqime kurrë mos i vendosni në blender

Më: 20 maj 2018 Në ora: 22:30
Foto ilustrim

Blenderi është një aleat i shkëlqyer në përgatitjen e ushqimeve dhe shujtave.

Megjithatë, mos përdorni këto ushqime për përgatitjen e tyre në blender, pasi disa prej tyre do të ndryshojnë strukturën dhe dobinë e shëndetit tuaj, dhe  mund ta shkatërrojnë edhe aparatin tuaj.

Perimet e gjelbra

Miksimi dhe përzierja ka shumë përfitime për shëndetin tuaj, dhe zarzavatet e pasura me inde duhet shmangur të përgatiten në këtë mënyrë.

"Fuqia e motorit do të shkatërrojë komponentët ushqyese të spinaqit dhe disa prej këtyre ushqimeve kjo nuk iu përshtatet dhe janë pastaj të vështira për tretje”, tha kuzhinieri Andre Sickinger për  "Readers Digest”.

Brokoli

Një tjetër ushqim shumë i shëndetshëm me fibra mund të shkatërrohet nga përzierja.

Arrat

Arrat, kokrrat e kafesë, frutat shumë të ngrira nuk janë ide e mirë për t’i vënë në një blender. Ju do të merrni një pastë, një masë të ngathët që nuk është ushqimi më i mirë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test