Ushqimet që kurojnë ulçerën - Bota Sot
Ushqimet që kurojnë ulçerën

Ushqime

E diel, 18 nëntor 2018

Ushqimet që kurojnë ulçerën

Më: 29 qershor 2018 Në ora: 22:09
Ilustrim

Këto janë disa nga ushqimet që ndihmojnë në kurimin e sëmundjes së ulçerës:

1. Banania jo e pjekur. Ajo favorizon shërimin e ulçerës gastroduodenale të lehtë.

2. Duhet të ndiqet një ushqim i ekuilibruar, i pasur në zarzavate dhe fruta që të kenë vitamina C, e njohur kjo për mbrojtjen e mukozës së stomakut.

3. Duhen kufizuar proteinat shtazore dhe dhjamërat.

4. Mishi, peshku ose veza duhen marrë vetëm një herë në ditë.

5. Duhet përdorur çaji nga bima e njohur e Bar-Bletës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test