Portokalli mban larg problemet e syve - Bota Sot
Portokalli mban larg problemet e syve

Ushqime

E shtunë, 17 nëntor 2018

Portokalli mban larg problemet e syve

Më: 13 korrik 2018 Në ora: 19:14
Ilustrim

Konsumimi i një portokalli në ditë mund të mbajë larg problemet e syve.

Sipas një studimi të fundit nga profesori Bamini Gopinath, i Universitetit të Sidnejt, thuhet se flavonoidet e portokallit janë antioksidantë të fuqishëm që mbrojnë shikimin.

“Flavonoidët gjenden pothuajse në të gjitha frutat dhe perimet. Ato kanë veti antiinflamatore për sistemin imunitar. Por, për arsye që ende nuk i dimë, flavonoidët e portokallit janë më të mirë për shikimin sesa ato të mollës”, shpjegon Gopinath.

Studimi është publikuar i plotë në “The American Journal of Clinical Nutrition”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test