Dobitë çudibërëse të shalqirit - Bota Sot
Dobitë çudibërëse të shalqirit

Ushqime

E martë, 16 tetor 2018

Dobitë çudibërëse të shalqirit

Më: 30 korrik 2018 Në ora: 19:00
Foto ilustrim

Shalqiri ka kalori të ulët, detoksifikon organizmin, ndihmon në qarkullimin e gjakut dhe përmirëson shëndetin seksual.

Megjithëse mund t'i gjejmë pothuajse çdo vit në dyqane, shalqinjtë është mirë t'i hani në verë, pasi kanë përbërësit më ushqyes. 

Në 100 gram me vetëm 30 kalori dhe përmbajnë shumë ujë, i cili gjatë verës është i rëndësishëm për ne, por në të njëjtën kohë janë të pasur me vitamina A dhe C, kalium dhe magnez.

Edhe pse të gjithë parapëlqejnë shalqi të ftohtë, vendosja e tij në frigorifer shkakton humbjen e disa nga vetive të tij si likopeni, i cili në fakt mbron kundër sëmundjeve. Megjithatë, kur e keni prerë atë tashmë, vendoseni në frigorifer.

Përmbajtja e lartë e vitaminës C në shalqi ndihmon sistemin imunitar, shkurton kohën e shërimit të sëmundjes dhe zvogëlon mundësinë e sulmit në zemër dhe kancerit.

Citrulina, një aminoacid i pasur që gjendet në shalqi, shndërrohet në argininë, e cila është esenciale për qarkullimin e mirë të gjakut. Shalqiri është i mirë për relaksim dhe rikuperim pas aktivitetit fizik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test