Arsyet pse domatja është e shëndetshme për të gjithë - Bota Sot
Arsyet pse domatja është e shëndetshme për të gjithë

Ushqime

E premte, 19 tetor 2018

Arsyet pse domatja është e shëndetshme për të gjithë

Më: 1 gusht 2018 Në ora: 18:59
Foto ilustrim

Domatet rekomandohen të konsumohen sa më shumë që të jetë e mundur.

Ato janë shumë të shëndetshme pasi përmban likopen për një zemër të shëndetshme.

Këto janë të mirat që sjell domatja:

Rregullon shikimin

Domatja përmban vitaminë A që mbron shikimin, parandalon dëmtimin dhe degjenerimin makular.

Lufton kancerin

Studimet kanë zbuluar se domatet përmbajnë një sasi më të lartë të antioksidantit të likopenit që zvogëlon efektivisht rrezikun e kancerit të mushkërive, barkut dhe prostatës.

Mban gjakun të shëndetshëm

Hulumtimet kanë treguar se vetëm një domate mund të kënaqë rreth 40 për qind të kërkesës ditore të vitaminës C. Përveç kësaj, ajo përmban vitaminë A, kalium, hekur, andaj është shumë e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të gjakut.

Domatja përmban vitaminë K që kontrollon gjakderdhjen, dhe mpiksjen e gjakut dhe është ideale për qarkullim më të mirë.

Redukton rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Domatet përmbajnë likopenin që mbron nga sëmundjet kardiovaskulare.

Konsumi i rregullt i domates ulë nivelin e kolesterolit të gjakut dhe triglicerideve, dhe do të zvogëlojë djegien e yndyrës në enët e gjakut.

Rregullon sistemin e tretjes

Domatja ruan shëndetin e sistemit tuaj të tretjes, parandalon diarre dhe kapsllëk, dhe në mënyrë efektive largon toksinat nga trupi.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test