Pastrojeni trupin me çajin nga hithrat - Bota Sot
Pastrojeni trupin me çajin nga hithrat

Ushqime

E enjte, 15 nëntor 2018

Pastrojeni trupin me çajin nga hithrat

Më: 13 shtator 2018 Në ora: 20:06
Ilustrim

Ndonjëherë harrojmë se sa të dobishme janë barishtet për shëndetin tonë. Hithra është një nga bimët më të dobishme.

Pak njerëz i njohin përfitimet e shumta të hithrave. Të gjitha pjesët e kësaj barishteje janë të dobishme dhe kanë veti mjekësore – pema, rrënjët, gjethet dhe lulet.

Hithra është bima më e mirë për pastrimin e gjakut. Po ashtu është një ilaç natyral për sëmundjet e traktit urinar, si inflamacionet, gurët dhe rëra dhe madje mund të veprojë edhe në parandalimin e krijimit të gurëve në veshkë dhe në traktin urinar.

Hithra përmban sasi të mëdha të vitaminës A, kripëra të ndryshme minerale, hormone bimore dhe enzime që ndikojnë pozitivisht në qelizat e kuqe të gjakut.

Prandaj, shumë shpesh, çaji i hithrës është rekomanduar si një ilaç natyral për aneminë, transmeton Klan Kosova.

Gjethet e hithrave mund të hahen të freskëta si sallatë, të përgatitura me pak lëng limoni dhe vaj ulliri.

Kjo barishte mund të konsumohet edhe si lëng i freskët apo çaj. Hithra pastron gjakun dhe ndihmon në lirimin e toksinave nga trupi.

Është vërtetuar shkencërisht se hithra ul nivelin e sheqerit në gjak kështu që rekomandohet për pacientët me diabet.

Hithrat gjithashtu ndikojnë pozitivisht në humor të mirë dhe reduktojnë depresionin. Kjo bimë përmirëson sistemin e tretjes prandaj edhe është përdorur shpesh si një ilaç natyral për kapsllëk.

Hithra gjithashtu forcon imunitetin natyror të trupit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test