Sa është i rrezikshëm "ushqimi për të dy" në shtatzëni? - Bota Sot
Sa është i rrezikshëm "ushqimi për të dy" në shtatzëni?

Ushqime

Sa është i rrezikshëm "ushqimi për të dy" në shtatzëni?

Më: 1 tetor 2018 Në ora: 13:38
Foto ilustrim

"Ushqimi për dy" ishte një pjesë e linjës së grave shtatzëna që mund, më në fund, të shijonin pjata të dyfishta.

Shkenca në ndërkohë ka treguar se kjo është më shumë se e keqe dhe mund të paraqesë një rrezik serioz për fëmijën dhe nënën e ardhshme.

Revista mjekësore Diabetologjia dhe hulumtimi që është botuar, tregojnë se nëse një grua merr kilogramë të tepërt, ose humb disa prej tyre gjatë shtatzënisë, mund të ketë efekt të keq për foshnjën.

Sipas një analize të 905 nënave dhe çifteve të fëmijëve dhe një studimi të kryer në Hong Kong, marrja e një peshë shumë të madhe mund t'i vendoste fëmijët në rrezik të rezistencës së insulinës dhe presionit të lartë të gjakut.

Një fëmijë gjithashtu mund të jetë më i prirë ndaj makrosomisë, kur ka peshë mesatare më shumë se 4 kilogramë. Përveç kësaj, ata mund të kenë një indeks më të lartë të masës trupore, të cilat mund të çojnë në probleme me sistemet e qarkullimit të gjakut.

Autori i studimit, profesori Wing Hung Tam tha për Independent, se "ngrënia për dy" mund të jetë shumë e rrezikshme.

"Shtatzënia kërkon 300 kalori të tepërt gjatë ditës, ndërsa një nënë shtatzënë ka nevojë për një dietë të ekuilibruar që është e vështirë për të arritur këto 300 kalori me ushqimin e duhur. Ato gjithashtu duhet të ushtrojnë mesatarisht në mënyrë që të mos marrin kile të tepërta," tha ai.

Megjithëse studimi ishte kryesisht i shqetësuar me efektet e një shtimit të peshës së nënës te fëmijët, Hung Tam thotë se nuk është mirë për nënën - kjo rrit shanset për diabetin shtatzënë.

"Këto janë konkluzione të rëndësishme që shpjegojnë se si duhet të parandalohen dhe trajtohen kushte të caktuara. Gjithashtu, është një tregues i qartë se gjithmonë duhet të përcjellim peshën gjatë shtatzënisë", u shpreh ai.

Ndryshe, makrosomia ose lindja e fëmijës më peshë mbi 4 kg është rreziku madhor i fetusit për gratë me diagnozë të diabetit tip 1 dhe tip II pa insuficiencë placentare.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...