Më i mirë se sa laksativi: Për problemet me kapsllëk mjafton kjo pemë - Bota Sot
Më i mirë se sa laksativi: Për problemet me kapsllëk mjafton kjo pemë

Ushqime

Më i mirë se sa laksativi: Për problemet me kapsllëk mjafton kjo pemë

Më: 3 tetor 2018 Në ora: 12:39
Ilustrim

Duke gjykuar nga rezultatet e hulumtimit të ri, frutat më të mira për tretje është mango, fruta tropikale që përmban fibra dhe polifenolë që veprojnë në mënyrë më efektive kundër kapsllëkut dhe inflamacionit të zorrëve.

Një studim katër javor, i kryer në Universitetin e Teksasit A & M, tregoi të gjitha përfitimet e këtij fryti tropikal.

Studimi përfshinte 36 burra dhe gra që vuanin nga kapsllëku afatgjatë dhe u ndanë në dy grupe. Një ditë ata morën 300 gramë mango, ndërsa të tjerët morën të njëjtën sasi fibre në pluhur. Përveç kësaj, të gjithë ishin duke u kujdesur për karbohidrat, fibër, proteina dhe marrjen e yndyrës.

Në fund të hulumtimit, njerëzit që hëngrën mango treguan rezultate shumë më të mira. Shtimi në dietë i fibrave dhe laksativit mund të zgjidhë problemin e kapsllëkut, por nuk ndihmon në një shumëllojshmëri të proceseve inflamatore në zorrë, ndërsa mango zgjidh këto probleme, sipas hulumtimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...