Kujdes: Këto ushqime nuk duhet konsumuar në stomakun bosh - Bota Sot
Kujdes: Këto ushqime nuk duhet konsumuar në stomakun bosh

Ushqime

E diel, 21 tetor 2018

Kujdes: Këto ushqime nuk duhet konsumuar në stomakun bosh

Më: 3 tetor 2018 Në ora: 13:31
Ilustrim

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm dhe është shumë e rëndësishme që të zgjedhim mirë atë që do të hamë.

Për të shmangur çdo pasojë, është mirë që të mos hahen këto ushqime në një stomak të zbrazët:

Domate Është e shëndetshme, pasi është plot me vitamina dhe antioksidantë. Megjithatë, mos e hani për mëngjes, pasi mund të shkaktojë dhimbje të forta në zonën e stomakut.

Agrume

Limoni, portokalli, grejpfrut, mandarinat përmbajnë shumë vitaminë C dhe janë të dobishme për shëndetin. Megjithatë, ato duhet të shmangen në mëngjes pasi përmbajnë acid që mund të sulmojnë mukozën dhe të shkaktojnë dhimbje në gojë dhe fyt.

Pasta

Ato mund të shkaktojnë inflamacion dhe shqetësim nëse ju i hani në mëngjes.

Trangujt

Perimet e papërpunuara në një stomak të uritur nuk janë të dëshirueshme. Mund të shkaktojë gastrit dhe inflamacion.

Kosi

Është i mirë për shëndetin, por jo vetëm si ushqim i parë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test