Pini një gotë qumësht në mëngjes, ja pse - Bota Sot
Pini një gotë qumësht në mëngjes, ja pse

Ushqime

E diel, 21 tetor 2018

Pini një gotë qumësht në mëngjes, ja pse

Më: 5 tetor 2018 Në ora: 23:45
Foto ilustrim

Pirja e një gote të qumështit çdo mëngjes, e ndërpret rrezikun e obezitetit dhe të sëmundjes nga dy lloje të diabetit.

Kjo ndikon edhe në zvogëlimin e sheqerit në gjak. Poashtu ka ndikim edhe në reduktimin e apetitit gjatë drekës.

Qumështi përmban proteina hirre dhe kazeinë, të cilat lëshojnë hormone të stomakut që ngadalësojnë tretjen.

Niveli i lartë i proteinave, bën njerëzit të ndihen më gjatë të mbushur.

Prof Douglas Goff, thotë se sëmundjet e metabolizmit janë në rritje në tërë botën, diabetin e tipit 2 dhe obezitetin si shqetësime kryesore në shëndetin e njeriut.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test