11 arsyet pse frutat e malit janë ndër ushqimet më të shëndetshme në tokë - Bota Sot
11 arsyet pse frutat e malit janë ndër ushqimet më të shëndetshme në tokë

Ushqime

11 arsyet pse frutat e malit janë ndër ushqimet më të shëndetshme në tokë

Më: 2 dhjetor 2018 Në ora: 21:53
Frutat e malit

Frutat e malit janë ndër ushqimet më të shëndetshme që mund të hani.

Ato janë të shijshme, ushqyese dhe ofrojnë një numër përfitimesh mbresëlënëse shëndetësore, njofton Klan Kosova.

Këtu janë 11 arsyet se pse duhet të keni një dietë të pasur edhe me fruta mali:

Frutat e malit janë të pasura me antioksidantë

Mund të ndihmojnë në përmirësimin e nivelit të sheqerit në gjak dhe insulinës

Frutat e malit janë të pasura me fibra

Përmbajnë shumë ushqyes

Antioksidantët që përmbajnë ndihmojnë të luftojnë kundër inflamacionit (pezmatimit)

Mund të ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit

Janë të mira për lëkurën tuaj

Antioksidantët në fruta të malit mund të ndihmojnë të luftojnë kancerin

Frutat e malit mund të përfshihen në thuajse çdo dietë

Frutat e malit mund t’ju ndihmojnë të keni arterie të shëndetshme

Janë të shijshme nësi i hani vetëm apo edhe të përziera në racione ushqimesh

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test