Është vërtetuar shkencërisht, konsumimi i tepërt i çokollatës ju çon në overdozë - Bota Sot
Është vërtetuar shkencërisht, konsumimi i tepërt i çokollatës ju çon në overdozë

Ushqime

Është vërtetuar shkencërisht, konsumimi i tepërt i çokollatës ju çon në overdozë

Më: 8 dhjetor 2018 Në ora: 17:30
Foto ilustruse

Çokollata është ndër produktet që konsumohet më shumë në botë. Pa dallim moshe kjo është ëmbëlsira më e pëlqyer nga të gjithë.

Por shumë pak e dinë se konsumimi i lartë i saj mund t’ju çojë drejt vdekjes. Studimet e fundit kanë vërtetuar se konsumimi i 8.5 kilogramë çokollate kthehet në overdozë dhe me pasojë vdekje.

Nëse pesha juaj mesatare e trupit është 60 kilogram nuk duhet ta kaloni këtë sasi. Përveç kafeinës është edhe një përbërës tjetër, theobromina, e cila është më e dëmshmja.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test