Vlorë, hetime për vjedhje armësh në bazën ushtarake të Pashalimanit - Bota Sot
Vlorë, hetime për vjedhje armësh në bazën ushtarake të Pashalimanit

Vlora

Vlorë, hetime për vjedhje armësh në bazën ushtarake të Pashalimanit

Më: 12 janar 2019 Në ora: 19:08
Vlorë

Forcat e armatosura shqiptare thanë se në bashkëpunim me Prokurorinë dhe Policinë e Shtetit po hetojnë një vjedhje armësh brenda Bazës ushtarake të Pashalimanit, ne Vlore.

Vjedhja, sipas burimeve ushtarake, u evidentua ditën e djeshme, gjatë një inventari, ku rezultoi se disa arme automatike model 56 dhe granata nuk rezultonin në depon ushatarake të bazës. Autoritetet zyrtare nuk kanë njoftuar numrin e armëve të vjedhura.

Shtabi i Përgjithshëm i Ushtrisë përmes një deklarate, tha se “referoi dokumentet për ndjekje penale në Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Vlorë në ngarkim të 5 personave “për shkelje të rregullave të shërbimit në objektetet e rëndësishme” dhe për “vjedhje”. “Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura dënon aktin, por në të njëjtën kohë siguron se, ky rast sporadik, nuk ka dëmtuar sigurinë, gatishmërinë dhe operacionalitetin e Forcës Detare”, thuhet në deklaratë.

Baza e Pashalimanit është një nga objektet më të rëndësishme të sigurisë ushatarake në Shqipëri, që shërben për flotën bregdetare, e cila kryen kontrolle të regjimit kufitar detar shqiptar dhe operacione në kuadër të forcave te NATOS.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...